Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

10 wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z internetu

Dlaczego?

Korzystanie z internetu zapewnia nam wiele informacji oraz zalet, natomiast możemy narazić się na:

 • Wykonanie fałszywych transakcji zakupu przedmiotów w internecie, lub włamanie się na nasze konto bankowe
 • Wirusy i programy szpiegujące, które mogą zainfekować nasz komputer
 • Phishing (czyt. „fiszing”) – strony wyłudzające dane osobowe lub finansowe w celu dalszego ich użycia
 • Narażenie na nieodpowiednie treści

Kiedy korzystasz z Internetu, twoja przeglądarka przechowuje informacje o tym, które witryny odwiedziłeś w swojej „historii”.

Aby zapewnić bezpieczeństwo w internecie, zapoznaj się z tymi 10 wskazówkami:

 

 1. Upewnij się, że masz zainstalowane na komputerze oprogramowanie antywirusowe.

  Jeżeli masz takie oprogramowanie, ustaw automatyczne aktualizacje. (Domyślnie włączone) Jeżeli nie masz zainstalowanego programu antywirusowego, możesz zainstalować jeden z darmowych (kliknij tutaj). Jeżeli nie czujesz się pewnie w samodzielnym instalowaniu takiego oprogramowania, poproś inną osobę

 2. Upewnij się, że korzystasz z bezpiecznej przeglądarki internetowej.

  Jeżeli nie masz pewności, czy Twoja przeglądarka internetowa jest bezpieczna, sprawdź czy jest aktualna. Bezpieczną przeglądarką jest Google Chrome. Możesz ją pobrać tutaj.

 3. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła

  W szczególności do dostępu do bankowości online. Nie zapisuj takiego hasła na kartce – postaraj się go nauczyć na pamięć.
  Aktualnie, trudne do odgadnięcia hasło, to takie które posiada minimum 8 znaków, w tym jeden znak wielki/specjalny. Nie używaj tego samego hasła do banku oraz poczty. Staraj się korzystać z różnych haseł.

 4. Nie podawaj nigdy loginu oraz haseł do swoich kont w internecie.

  Należą one tylko i wyłącznie do Ciebie. Nawet jeżeli widzisz wiadomość o „konieczności” bądź też „weryfikacji” Twojego konta.

 5. Uważaj na „podejrzane” wiadomości e-mail, w których dostajesz informację o wygranej/konkursie/promocji.

  Takie wiadomości mogą kierować Cię na stronę banku. UWAŻAJ na nie. Bank nigdy nie poprosi Cię o zalogowanie się do banku za pomocą poczty elektronicznej. Takie wiadomości służą wyłudzeniu informacji od Ciebie.
  Uważaj też na wiadomości e-mail które są niezrozumiale napisane w języku polskim – zazwyczaj jest to wynik nieudolnego tłumaczenia przez komputer. 

 6. Uważaj na dane zamieszczane w mediach społecznościowych oraz sieci

  Imię, nazwisko oraz zdjęcie jest dopuszczalne, jednak nie ma potrzeby podawania miejsca zamieszkania, zarobków, czy innych danych wrażliwych. Dane raz zapisane w internecie zostają tam na zawsze, pomimo zapewnień o trwałym usunięciu.

 7. Bądź ostrożny, co pobierasz

  Uważaj na pobieranie plików z niewiadomych źródeł. Pomimo tego, że większość z nich zostanie zablokowana poprzez antywirus nadal istnieje możliwość bycia ofiarą wyłudzenia danych. Sprawdza się tutaj zasada nieufności – jeżeli nie masz pewności i zaufania do witryny z której pobierasz aplikację – lepiej nie rób tego.

 8. Dokonywanie zakupów online z bezpiecznych witryn

  Jeżeli chcesz dokonywać zakupów, rób to z uznanych portali: Allegro, Ebay, Amazon strony internetowe znanych sklepów. Jeżeli nie masz pewności co do zasadności sklepu – skontaktuj się ze sklepem telefonicznie, bądź jeżeli jest taka możliwość zrezygnuj z zakupu online.

 9. Pamiętaj o wylogowywaniu się z banku oraz poczty wykonaniu operacji

  Dzięki temu nawykowi, minimalizujesz ryzyko wykradnięcia Twoich danych, bądź wykonania nieuprawnionego przelewu. Ta zasada jest konieczna w przypadku korzystania z obcego komputera. Jeżeli masz możliwość, włącz dwu-stopniowe potwierdzenie przelewu poprzez SMS.

 10. Rozsądek ponad wszystko

  Pamiętaj, że jeżeli nie masz pewności, możesz poprosić o pomoc osoby, która się „zna na komputerach”. Czasami lepiej dwa razy zapytać, niż raz zostać oszukanym.

Podsumowanie:

Pomimo podanych wyżej zasad, korzystanie z internetu jest bezpieczne, oraz może dostarczyć nam wiele frajdy. Internet to tylko narzędzie, i to od nas zależy jak je wykorzystamy.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
Podziel się ze znajomymi na:
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *