Jak mieć darmowy internet? I czy „darmowy” się opłaca?

Przede wszystkim „darmowy” internet w Polsce wcale nie jest darmowy

Czyli popularny dowód na stwierdzenie: „Nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch”. Aby mieć darmowy internet, należy za niego zapłacić. Aktualnie jest to kwota oscylująca w okolicach 110 złotych. Sprawdź z nami czym jest ten internet, oraz czy „warto” się nim zainteresować, czy lepiej skorzystać z rozwiązań komercyjnych. Aktualnie, jedyny operator, który oferuje takie rozwiązanie to: AERO2. Sprawdzone koszty, na stan grudzień 2017 roku kształtują się:

 • 20PLN – depozyt za zamówienie karty SIM.
 • 90PLN – najtańszy modem, jaki udało mi się znaleźć, obsługujący w/w karty SIM. (Modem GSM – dostępny za 89pln – tutaj)

Więc na początek mamy do wydania 110PLN, jednak taki pakiet wystarczy nam na rok.

Ale dlaczego ten internet jest darmowy?

Nie wynika to z dobrej woli przedsiębiorcy, a jest wynikiem dodatkowej klauzuli przy rozwoju pasm internetowych w Polsce.

Usługa nazywa się Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI) i rozpoczęła się 19 maja 2009 roku. Od tamtego momentu, można liczyć na możliwość przyłączenia do „darmowego internetu”.

Jak to zdobyć?

Aby zdobyć taki internet, należy wykonać kilka kroków. Cały opis dostępny jest na stronie AERO2 i to tam Państwo powinni zasięgnąć dokładnego opisu. Nie mniej jednak, w uproszczeniu, należy:

 1. Zamówić na swoje dane kartę AERO2.
 2. Opłacić depozyt.
 3. Kupić, bądź uruchomić modem, w którym taka karta SIM będzie działać.
 4. Skonfigurować połączenie.
 5. Podłączyć się do internetu.

A jak się sprawuje?

O ile dostęp po zakupieniu wyżej wymienionych przedmiotów wydatki kończą się, o tyle z jakością usługi nie jest najlepiej. Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI) posiada następujące ograniczenia:

 • Transfer (potocznie szybkość internetu) do 512 kb/s (to bardzo mało, zważywszy na to, że obecnie inni operatorzy oferują od 10 do 100 mb/s – co jest wartością od 20 do 200 razy większą)
 • Czas trwania każdorazowego połączenia z siecią do 60 minut – co znaczy tyle, że w przypadku dłuższego korzystania z internetu, należy ponownie „ręcznie” się do niego połączyć.

Czyli wolny internet, do którego musimy „ręcznie” podłączać się co 60 minut. Jest to wyłącznie rozwiązanie dla osób, które nie będą korzystały z bogactwa internetu, a jedynie chcą mieć „awaryjny” internet. Czyli będzie im ciężko zagrać w gry :).

A jak z zasięgiem takiego internetu? Będzie działał wszędzie?

Aktualnie pokrycie terytorium Polski wynosi ponad 99% – więc jest to bardzo dużo. Poniżej widoczna jest mapa pokrycia Polski na stan grudzień 2017, a aktualne pokrycie można sprawdzić tutaj. (Zaznaczając opcję „BDI”)

Do kiedy?

Według informacji z 2016 roku, usługa została przedłużona minimum do 2019 roku. Dalsze jej losy nie są w tym momencie znane.

Jakie „modemy” są w stanie uruchomić ten internet?

Cała lista dostępna jest na stronie AERO2 w sekcji „urządzenia”. Jest ich kilka, natomiast samo kupno należałoby zweryfikować z osobą zaufaną technicznie, bądź też poprosić o rekomendację Biuro Obsługi Klienta z Aero2.

Kliknij, aby poznać urządzenia.

Czy taki internet jest warty zamówienia?

Tak, jeśli:
Nie, jeśli:
 • Posiadają już państwo internet, a AERO2 wykorzystywany byłby jako zapasowy
 • Nie posiadają państwo modemu – koszt 90 pln to dużo, jak na „darmowy” internet.
 • Posiadają państwo tablet lub inne urządzenie elektroniczne, które jest w stanie „skorzystać” z karty SIM – tym sposobem możemy tanim kosztem zapatrzeć taki tablet w internet np. dla wnuczka.
 • Nie są w stanie państwo sami skonfigurować połączenia, albo nie mają osoby zdolnej to zrobić
 • W państwa okolicy nie ma możliwości zdobycia innego internetu oraz internet AERO2 posiada u Państwa zasięg
 • Liczą państwo na serfowanie w internecie bez ograniczeń. (Wideo, Skype, gry, duże wiadomości email wraz z załącznikami)

Pamiętajmy też, że taki internet można zwrócić, odzyskując kaucję, pomniejszoną o koszty przelewu (1,50PLN).

Podsumowując – jest to rozwiązanie dużo słabsze niż podobne usługi komercyjne, jednak jako alternatywa może się przydać.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Jak mieć darmowy internet? I czy „darmowy” się opłaca?
Podziel się ze znajomymi na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *